Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Szlakiem średniowiecznych krzyży pokutnych

08-02-2017 | Autor: M.Boryna | drukuj
Ilustracja do informacji: Szlakiem średniowiecznych krzyży pokutnych
Krzyże pokutne, zwane też krzyżami pojednania, to zabytki średniowiecznego prawa. Do jego wystawienia w miejscu występku zobowiązany był sprawca zbrodni.
Morderca miał również pokryć koszty pogrzebu i przewodu sądowego, a także łożyć na utrzymanie rodziny zabitego. Do tego musiał zakupić świece dla kościoła. W dalszej kolejności powinien odbyć pieszą pielgrzymkę do świętego miejsca. A samo wystawienie krzyża stanowiło ostatni akt pokuty. Stawiano go ku przestrodze potomnych oraz by skłaniać przechodniów do modlitwy. Na krzyżach z XV-XVI w. można dostrzec ryty narzędzi, przy pomocy których dokonano zabójstwa, np. noży, mieczy, toporów, włóczni.
 
 
Szacuje się, że w Polsce znajduje się ok. 600 takich zabytków, z czego większość na historycznym Śląsku. Dr Mieczysław Wojecki szacuje ich liczbę w woj. lubuskim na 49, z czego najwięcej w powiecie żagańskim. Niech będzie wolno wymienić na początku listy Stary Żagań, gdzie w murze miejscowego kościoła umieszczono aż cztery krzyże pokutne. Położona w gminie Wymiarki wieś Lutynka może poszczycić się dwoma krzyżami. Dalej dwa krzyże odnajdziemy w Starej Koperni. Następnie krzyż w Witoszynie Górnym, Żaganiu, Rudawicy, Szprotawie (Puszczyków), Chotkowie, Dzietrzychowicach, Niegosławicach, Nowoszowie ( hist. wieś gm,Iłowa)
Krzyże pokutne jako szczególnie cenne obiekty dziedzictwa kulturowego wpisane są do rejestru zabytków. Cieszą się niemałą popularnością wśród turystów i pasjonatów historii. Wydawałoby się, że znamy wszystkie. A jednak… Okazuje się, że można jeszcze znaleźć średniowieczny krzyż pokutny. Takie zdarzenie miało miejsce w 2011 roku. Społeczni opiekunowie zabytków z Towarzystwa Bory Dolnośląskie odkryli krzyż we wsi Długie, wmurowany w kamienne ogrodzenie ruiny kościoła pw. św. Jakuba.
 
Specyficznym okazem jest odnaleziony w 2012 roku tzw. krzyż pokutny z Lubiechowa, zachowany niestety we fragmentach. Pokutny, bo tak głosi miejscowa legenda. Na zabytku wyryto datę 1741, co może jednak być czynnością wtórną. Obecnie przechowywany w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.
Na liście zaginionych figuruje krzyż pokutny ze Starej Jabłonej w gminie Niegosławice. Wedle archiwalnych materiałów stał w pobliżu wiejskiej dzwonnicy. Dr Wojecki podaje, że w samej tylko gminie Żagań na odkrywców czeka aż 10 zaginionych krzyży.
Podróżowanie szlakiem krzyży pokutnych w powiecie żagańskim to alternatywa na ciekawe wycieczki połączone z poznawaniem walorów kulturowych regionu.
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnych

Kalendarium ›

zobacz wszystkie ›
 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa