Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Kto nie był niech żałuje - Powiatowe Święto Plonów 2017 z Biegiem Wilka w Gozdnicy

29-08-2017 | Autor: I.Karolewska | drukuj
Ilustracja do informacji: Kto nie był niech żałuje - Powiatowe Święto Plonów 2017 z Biegiem Wilka w Gozdnicy
... O tym jak, staropolskim obyczajem, dożęto oziminy i przyniesiono wieńce Gospodarzowi z pola.
Wyjątkowy charakter miały obchody tegorocznych powiatowych dożynek w mieście Gozdnica. Tradycja, śpiew i zabawa na gozdnickim stadionie przeplatały się z nowoczesnością i coraz popularniejszymi w naszym kraju biegami długodystansowymi. Druga edycja gozdnickiego Biegu Wilka towarzyszyła Powiatowemu Święta Plonów 2017.
Uroczystość rozpoczęła się od przejścia wielobarwnego korowodu prowadzonego przez Starostę i Starościnę dożynek p. Artura Jasińskiego i p. Kamile Chrustowska na stadion miejski w Gozdnicy. Po Mszy sw. koncelebrowanej przez proboszcza Parafii pw. św. Wawrzyńca w GOZNICY ks. Antoniego Kotapke, proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Iłowej Tadeusza Lubiatowskiego oraz wikarego Artura Kidonia uroczystego otwarcia tegorocznych dożynek dokonali: Starosta Żagański Henryk Janowicz, burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz oraz v-ce Marszalek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. Tradycyjny obrzęd chleba przygotowała pani Jadwiga Parecka a na scenie wykonała go grupa Górali Bukowińskich WATRA I MALA WATRA z Brzeźnicy.
 
Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów realizowane było z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich i współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
 
„Zacny gospodarzu Powiatu Żagańskiego. Przychodzimy do Ciebie z chlebem upieczonym z pierwszej mąki tegorocznych zbóż. Ten chleb to zwieńczenie starań wszystkich powiatowych rolników, dziel więc ten chleb roztropnie i sprawiedliwie, niech starczy dla wszystkich”- tymi słowami Starościna dożynek przekazała chleb Staroście Żagańskiemu, który następnie podzielił się Nim z wieloma uczestnikami dożynek. 
W części oficjalnej Starosta Żagański wraz z Marszalkiem Województwa wręczyli wyróżnienia za działania na rzecz wspierania i rozwoju środowiska wiejskiego powiatu żagańskiego. Wyróżnienia w roku 2017 otrzymali:
Sylwester Michalak, Jadwiga Kowal, Marek Szylińczuk, Kazimierz Tworek, Janusz Biliński, Stanisław Mięki, Adam Górniak, Kamila Chrustowska, Artur Jasiński.
 
Laureatami tegorocznego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostali:
 1. miejsce - sołectwo Nowa Jabłona - nagroda gotówkowa o wartości 1200 zł 
 2. miejsce - Dzikowice wieś - nagroda gotówkowa o wartości 800 zł 
 3. miejsce - KGW Dzikowice - nagroda gotówkowa o wartości 600 zł
oraz wyróżnienia w wysokości po 300 zł dla Rady Soleckiej Cieciszów oraz KGW w Jankowej Żagańskiej.
 
Na Powiatowym Święcie Plonów rozdano również nagrody w konkursie na projekt plakatu dożynkowego. Do konkursu zostało zgłoszonych 68 prac. 
 1. miejsce zajęła Karolina Pytel - Zespół Szkól Technicznych i Licealnych w Żaganiu 
 2. miejsce - Katarzyna Mielczarek - Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych w Iłowej 
 3. miejsce - Dawid Korczyński - gimnazjum w Tomaszowie 
Wyróżnienia otrzymali:
 • Natalia Sokołowska - Publiczne Gimnazjum nr 2 w Żaganiu
 • Maciej Zieliński - Szkoła Podstawowa w Chotkowie 
 • Mateusz Onyśków - Zespól Szkół w Brzeźnicy 
 • Andrzej Domski - Warsztat Terapii Zajęciowej w Wiechlicach
Elementy zwycięskiego projektu Karoliny Pytel zostały wykorzystane przez Organizatora konkursu do stworzenia materiałów reklamowych związanych z powiatowym świętem plonów.
 
Następnie rozpoczął się blok występów artystycznych; na scenie brawurowo zaprezentował się zespół Górali Bukowińskich Watra i Mała Watra oraz zespół Wrzosy z Gozdnicy a pani Katarzyna Grudzińska gozdnicka wierszopisarka zaprezentowała swoja twórczość. 
Tegoroczne powiatowe dożynki w mieście Gozdnica miały wyjątkowy charakter ze względu na organizacje dwóch biegów: charytatywnego Biegu Wilczka dla dzieci oraz Biegu Wilka na 10 kilometrowej trasie po puszczy gozdnickiej.
A dla dożynkowej publiczności organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: warsztaty rodeo, konkurs dojenia krowy, konkurs rzutu kaloszem, pokaz I pomocy przez strażaków ratowników, pokaz pojazdów i sprzętu ratowniczego oraz pojazdów policyjnych. Oferty edukacyjne przygotowały szkoły ponadgimnazjalne oraz stoiska wystawiennicze przygotowali producenci żywności tradycyjnej: oleju tłoczonego na zimno, miodu i wyrobów pszczelarskich, bochna chleba starowiejskiego i można było skorzystać z degustacji wyjątkowego smaku wyrobów wędliniarskich masarni p. Zbigniewa Motyki z Wrzesin. Gwiazdą wieczoru był Zespół Dwa plus Jeden.
 
Jaka atmosfera towarzyszyła tegorocznym powiatowym dożynkom odczytacie Państwo z fotorelacji- serdecznie zapraszamy.
 
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom:
Bankowi Spółdzielczemu w Żaganiu, Bankowi Spółdzielczemu w Iłowej, PKO Bankowi Polskiemu w Żaganiu oraz Firmie Kolor z Żagania.
 
Słowo o Starościnie i Staroście dożynek 
 
Starościna: Pani Kamila Chrustowska
Pani Kamila wraz z mężem Adamem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ok 65 ha w miejscowości Jelenin, gmina Żagań. Główną gałęzią produkcji jest produkcja roślinna, między innymi uprawa zbóż: pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta oraz rzepaku ozimego. Ok 10 ha areału gospodarstwa stanowią trwałe użytki zielone, które stanowią bazę paszową dla stada bydła mięsnego utrzymywanego w gospodarstwie (13-14 sztuk średniorocznie). 
Gospodarstwo prowadzone jest zgodnie z normami kultury rolnej oraz wymogami integrowanej ochrony roślin. Pani Kamila bardzo chętnie uczestniczy w wszelkiego typu szkoleniach: zarówno tych technologicznych - które pozwalają przyswoić nowe rozwiązania w produkcji jak i tych, których tematyką jest możliwość pozyskiwania środków finansowych tj. dopłat bezpośrednich, dofinansowań w ramach różnych działań inwestycyjnych PROW 2014-2020.
Na szczególną pochwałę zasługuje zaangażowanie i uczestnictwo Pani Kamili w systemie FADN tj. systemie zbierania i wykorzystania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych. Dane uzyskiwane na podstawie analizy gospodarstw uczestniczących w FADN pozwalają Instytutowi Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na opracowywanie wskaźników opłacalności i dochodowości poszczególnych kierunków produkcji rolniczej.
Państwo Kamila i Adam wychowali 3 dzieci - dwie córki oraz syna. Doczekali się siedmioro wnucząt. 
Starosta Dożynek – Pan Artur Jasiński
Pan Artur Jasiński z małżonką Iwoną prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Jabłonów gm. Brzeźnica. Powierzchnia gospodarstwa 95,20 ha. Kierunek produkcji – roślinna, uprawa zbóż /pszenica, jęczmień, pszenżyto/, rzepaku ozimego, roślin okopowych – ziemniaki jadalne i roślin strączkowych. 
Gospodarstwo dobrze zorganizowane, wyposażone w maszyny i urządzenia umożliwiające stosowanie nowoczesnych technologii produkcji, innowacyjnych rozwiązań. Technologie produkcji przyjazne środowisku – dobra praktyka kultury rolnej - umożliwiają uzyskiwanie wysokich plonów o bardzo dobrej jakości. 
Prowadzona modernizacja gospodarstwa, polegająca na wyposażeniu w nowoczesny sprzęt do produkcji oraz urządzenia do przechowywania płodów rolnych przy wsparciu środkami finansowymi w ramach PROW 2007-2013, umożliwia prawidłową organizację produkcji, poprawę efektywności z zachowaniem wymogów bezpiecznej pracy i ochrony środowiska.
Pan Artur Jasiński jest bardzo zaangażowanym w pracy społecznej na rzecz rozwoju regionu i środowiska. Jest bardzo aktywnym sołtysem wsi Jabłonów, radnym Rady Gminy Brzeźnica, V-ce Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonowie, działa w Radzie Parafialnej, członek koła Łowieckiego – dbający o jego prawidłową działalność. 
Państwo Iwona i Artur Jasińscy wychowują czworo dzieci – dwie córki i dwóch synów.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (149)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa