Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Kształcenie wojskowe na wysokim poziomie

04-01-2019 | Autor: Aleksandra Wysokińska | drukuj
Ilustracja do informacji: Kształcenie wojskowe na wysokim poziomie
Od 2018 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu bierze udział w ogólnopolskim projekcie pt. „Pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” pod przewodnictwem Ministerstwa Obrony Narodowej. W rozwój klas mundurowych włącza się również Starostwo Powiatowe w Żaganiu.
 
Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu dotarły właśnie nowe mundury i wyposażenie niezbędne do realizacji szkolenia wojskowego. We wtorek, 8 stycznia 2019 r. nauczyciele wraz z uczniami odbierali nowe mundury. Wartość wsparcia wyceniona została na kwotę 100 tys. zł. A to wszystko w ramach programu, w którym „59” bierze udział od ubiegłego roku. Żagańska szkoła jest jedną spośród 100 na terenie całego kraju, które biorą udział w projekcie.
- Udział w tym projekcie jest ogromną szansą dla naszej szkoły, a przede wszystkim dla uczniów z klas mundurowych i my z tej szansy właśnie korzystamy. Nowe mundury, które już dotarły do nas są ogromnym ułatwieniem dla uczniów i ich rodziców, ponieważ skompletowanie takiego munduru jest sporym wyzwaniem, również finansowym. Należy podkreślić, że nawet szkolny mundur musi spełniać wymogi zgodne z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej - mówi Anna Król, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Projekt ten zakłada dwa obszary działań. Pierwszy z nich to umundurowanie uczniów, a drugi wyposażenie pracowni do kształcenia klas mundurowych. Z żagańskiego „59” 250 uczniów uczęszcza właśnie do klas mundurowych. W samym projekcie biorą udział trzy klasy (III TLA, III TLB, I LO). - Żeby podjąć jakiekolwiek działania w kierunku otrzymania dotacji na umundurowanie uczniów czy wyposażenie pracowni, konieczny był wkład własny. To Starostwo Powiatowe dofinansowało to zadanie kwotą około 20 tys. zł - mówi dyrektor Anna Król.  Zanim szkoła przystąpiła do projektu, dziesięć lat temu, dyrekcja wystąpiła do organu prowadzącego o zgodę na wprowadzenie innowacji związanej z utworzeniem klas mundurowych. - Starostwo Powiatowe było otwarte na wszelkie rozmowy i rozwój kształcenia. Dzięki temu w tym roku będziemy świętować 10- lecie kształcenia klas mundurowych - cieszy się Anna Król.
Uczniowie, do których trafiły nowe mundury, a także sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolenia wojskowego, są bardzo zadowoleni. - W ramach projektu nasi uczniowie uczęszczają na zajęcia wojskowe, które odbywają się na terenie Jednostki Wojskowej w Żaganiu pod opieką kpt. Rafała Nowaka. Jest to 8 godzin w miesiącu. Oprócz tego dwa razy w roku odbywają się szkolenia poligonowe w Babimoście. Tam już nie ma żartów i uczniowie mają kontakt z ostrą bronią. Sam projekt kończy się egzaminem, złożeniem przysięgi i dodatkowo zainteresowani uczniowie zostaną przyjęci do służby przygotowawczej - opowiada Krzysztof Sieńko, nauczyciel.
- Jesteśmy dumni, że klasy mundurowe coraz mocniej się rozwijają. Będziemy wspierać wszelkie inicjatywy, które będą służyć uczniom i ich kształceniu. Odpowiedni sprzęt i warunki edukacyjne to w przyszłości dobre wyniki egzaminów - mówi starosta Henryk Janowicz.
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa