Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Wędrujemy po Powiecie Żagańskim

Z cyklu: ,,Wędrujemy po Powiecie Żagańskim'' Krzywczyce – starożytne obozowisko myśliwskie?

12-05-2017 | Autor: M.Boryna | drukuj
Ilustracja do informacji: Z cyklu: ,,Wędrujemy po Powiecie Żagańskim'' Krzywczyce – starożytne obozowisko myśliwskie?
Krzywczyce leżą w gminie Niegosławice, wciśnięte w pas północnej rubieży Borów Dolnośląskich (Natura 2000). W pobliżu miejscowości przepływa rzeka Szprotawa (obszar chronionego krajobrazu). Tutejsze osadnictwo skupiło się na swoistej wyspie w otoczeniu bagien i mokradeł Szprotawy z okresu sprzed regulacji rzeki. Do wsi dojedziemy drogą powiatową nr 1058F, która ma tutaj swoje zakończenie.
 
Niewielka regularna osada powstała dość późno, bo dopiero w XVIII wieku, co świadczy na tym obszarze na korzyść przewagi występujących sił przyrody nad zakusami gospodarczymi człowieka. Jako teren trudno przystępny z racji otaczających wód, ponadto o przewadze piaszczystych gleb bielicowych, raczej nie zachęcał do osadnictwa. Założył ją w 1770 roku starosta Eckartsberg z sąsiedniej Suchej Dolnej, stąd dawna nazwa wsi Eckartswaldau. Końcówka „-waldau” od niemieckiego „Wald”=las potwierdza, że wieś została wydarta pradawnej dolnośląskiej puszczy. Ale pewna okoliczność świadczy o starszej penetracji tego terenu przez ludzi. Mianowicie historyczne mapy ukazują przechodzącą przez naszą krzywczycką wyspę nitkę Drogi Solnej. Wiodła ona zapewne od składów solnych  w Nowej Soli w kierunku Bolesławca i dalej na południe. Kiedy Krzywczyc jeszcze nie było, istniał tu most, którego otoczenie nazywało się „nad zniszczonym mostem”.
 
 
 
Bardzo intrygującym jest pewne znalezisko archeologiczne z Krzywczyc przemawiające za hipotezą, że naturalnie chroniona wodami wyspa mogła stanowić schronienie dla ludzi lub przejściowe obozowisko już w czasach epoki kamienia. Mowa o głowicy topora bojowego znalezionej na terenie miejscowej szkółki leśnej, datowanej na okres neolitu, tj. młodszej epoki kamienia. Prymitywnie wykończona lub nadniszczona głowica jest obecnie przechowywana w Muzeum Ziemi Szprotawskiej i stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów tej instytucji. Wyspie przydałyby się co najmniej sondażowe badania archeologiczne, bo jeden eksponat to za mało, byśmy mogli śmiało mówić o starożytnym myśliwskim obozowisku. Bynajmniej na obecnym etapie nie możemy też tego wykluczyć.
Dzisiejsze Krzywczyce to nadal swoiste refugium – leśna polana jak 200 lat temu, tu kończy się droga asfaltowa, taka brama do Borów Dolnośląskich. Otwarty teren nad rzeką i mokradłami w otoczeniu lasów sprawia, że jest to obserwatorium przeróżnego ptactwa. Standardowo grzyby i jagody. Świetna droga dla rowerów w kierunku Rezerwatu „Buczyna Szprotawska” i Dębu „Chrobry” (750 lat). Dwa zrujnowane poniemieckie cmentarze. Na miejscu można pojeździć konno lub bryczką, a w budowie jest pierwsze w naszym regionie gospodarstwo agroturystyczne oferujące m.in. nabycie fachu ebenisty (wytwórca mebli artystycznych).
 
Zdjęcia dzięki uprzejmości „Stowarzyszenia Nasze Krzywczyce”, fot.: Iwona Piotrowska-Multan,  Przemysław Zgrzebski
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa