Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Wędrujemy po Powiecie Żagańskim

Wizja na zamku granicznym w Janowcu (gm. Małomice)

09-10-2017 | Autor: M.Boryna | drukuj
Ilustracja do informacji: Wizja na zamku granicznym w Janowcu (gm. Małomice)
Pod koniec września 2017 r. powołana przez starostę żagańskiego Powiatowa Grupa ds. Ochrony Zabytków dokonała planowej wizji zamku w Janowcu (gm. Małomice).
 
 
Budowla znajduje się w południowej części wsi, nad potokiem Młynówka. Obecnie potocznie nazywana zamkiem, zaś w literaturze i ikonografii niemieckiej pałacem (Schloss) oraz zamkiem wodnym (Wasserburg). W rzeczywistości to dawny dwór obronny. Tuż obok co najmniej do 1945 r. stało odrębne założenie nazywane w tradycji bezpośrednio starym zamkiem.
 
Jak opisuje Steller, do budowy dworu doszło w osobliwych okolicznościach. W 1539 r. umiera Seifried von Nechern, właściciel m.in. Janowca i okolic. Jego synowie, by utrzymać lenno w rodzinnych rękach, musieli posiadać siedziby mieszkalne na terenie księstwa żagańskiego, pozostającego w tym czasie we władaniu książąt saksońskich. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych, jeden z synów – także Seifried zamieszkiwał w księstwie głogowskim, paradoksalnie w budynku (starym zamku) położonym dosłownie kilka metrów od granicy z żagańskim. Granica między księstwami przechodziła w poprzek podwórza. Rozpoczęcie budowy nowej siedziby należy lokować w przedziale lat 1541-1543, przy czym w 1544 r. jeszcze jej nie ukończono. Przebudowywano w XIX oraz XX wieku.
W 1656 r., kiedy przez Żagań przewinęła się epidemia ospy, do dworu przeniesiono książęcą kancelarię.
Zamek graniczny w Janowcu to dziś ruina. Obecny właściciel w ostatnich latach uporządkował wnętrze budowli, uzupełnił spękania w murach i utrzymuje porządek wokół obiektu. Czyni starania na rzecz remontu (zamek nie posiada dachu) lub przynajmniej zabezpieczenia ruiny. Zabytek komponuje się krajobrazowo z doliną Młynówki, lecz z uwagi na zagrożenie lepiej nie podchodzić do niego zbyt blisko.
Członkami Powiatowej Grupy ds. Ochrony Zabytków są pracownicy starostwa oraz przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a przewodniczy jej Maciej Boryna, członek Zarządu Powiatu Żagańskiego. Podczas wizji obecny był właściciel obiektu. Wymienione służby w ramach swoich kompetencji kontrolują stan zabytku, a wyniki wizji ujęte w zbiorczym protokole przedkładane są staroście. Działania Grupy mają wspierać merytorycznie właścicieli zabytków w kwestiach właściwego zabezpieczenia i utrzymania obiektów – mówi starosta żagański Henryk Janowicz. I mamy już pierwsze pozytywne efekty tych działań.
 
W 2017 roku Grupa przeprowadziła dotąd wizje już na dwóch zabytkach w Powiecie Żagańskim, tj. w zespole zamkowym w Witkowie (gm. Szprotawa) oraz w pałacu w Suchej Dolnej (gm. Niegosławice). Na IV kwartał br. zaplanowano oględziny wieży ratuszowej w Żaganiu.
 
Aut. Maciej Boryna
Fot. Maciej Gęsigóra, Maciej Boryna
 
Skorzystano:
F.Matuszkiewicz, Das Speichergebäude des Johnsdorfer Gutshofes, [w:] Heimatkalender für den Kreis Sprottau 1941, s.106.
M.Boryna, Przykłady budownictwa obronnego ziemi szprotawskiej, Żary 2015 (praca dyplomowa)
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (8)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa