Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Aktualności

Poszukiwani lubuscy liderzy pozyskiwania środków unijnych

15-03-2019 | drukuj
Ilustracja do informacji: Poszukiwani lubuscy liderzy pozyskiwania środków unijnych
Lubuskie zaczyna wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej pod hasłem #LubuskieChallenge - „Łączy nas przyszłość”. – Mamy prawdziwą eksplozję pomysłów. Dziś odpalamy jeden z nich. Chcemy wyróżnić liderów europejskich wśród gmin, szkół i przedsiębiorców – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Z tej okazji przygotowano specjalne konkursy, które mają za zadanie pokazać jak przez te 15 lat zmieniło się Lubuskie. Zachęcamy do skorzystania z tych propozycji. 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego informuje, że do 15 kwietnia 2019 roku wydłużone zostają terminy przyjmowania zgłoszeń w konkursach “Lubuska Szkoła Europejska”, “Lubuska Gmina Europejska” oraz “Lubuski Przedsiębiorca Europejski”.
1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój. Ten czas, to złoty wiek dla regionu, który wykonał cywilizacyjny skok. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Miasta i gminy zmieniły się nie do poznania. To setki kilometrów nowych i wyremontowanych dróg, to nowe przedszkola, kanalizacja, nowe chodniki, domy kultury, place zabaw. To wszystko sprawia, że naszym mieszkańcom po prostu żyje się lepiej. W ciągu 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej województwo lubuskie stało się zieloną krainą nowoczesnych technologii. Dziś pokazać jak bardzo region skorzystał na obecności w Unii Europejskiej. Dlatego ogłaszamy trzy konkursy, które mają pokazać liderów w tym zakresie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
 
Lubuska Gmina Europejska
 
– Celem konkursu jest promowanie najbardziej europejskich lubuskich gmin, które wyróżniły się aktywnością w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat wysokości uzyskanego dofinansowania na projekty unijne w latach 2004-2019, w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy.  Uczestnicy konkursu mogą wziąć w nim udział tylko w ramach jednej kategorii: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin miejskich kierowanych przez burmistrza, gmin miejskich kierowanych przez prezydenta. (Nagrody: Certyfikaty „Lubuska Gmina Europejska”, Witacze – tablice umieszczane przy wjeździe do miejscowości/gminy) informujące o przyznanym tytule, Statuetki).
 
Lubuski Przedsiębiorca Europejski
 
- Celem konkursu jest promocja najbardziej europejskich młodych firm z województwa lubuskiego. Samorząd województwa chce docenić firmy, które powstały w 2004 r. i później oraz wyróżniły się aktywnością w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat liczby projektów zrealizowanych przez firmę z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. (Nagrody: Certyfikaty "Lubuska Szkoła Europejska", Statuetki, Tablice informujące o przyznanym tytule oraz 10 tys. zł grantu na przeprowadzenie lekcji obywatelskiej) 
 
Lubuska Szkoła Europejska
 
 – Celem konkursu jest promocja najbardziej europejskich szkół z województwa lubuskiego, które wyróżniły się aktywnością w realizacji projektów z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat liczby projektów współfinansowanych ze środków UE, w których uczestniczyła szkoła. Uczestnicy konkursu mogą wziąć w nim udział tylko w ramach jednej kategorii: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna oraz szkoła ponadpodstawowa/ponadgimnazjalna. (Nagrody: Certyfikaty „Lubuska Szkoła Europejska”, Statuetki, Tablice informujące o przyznanym tytule). Wybrane szkoły otrzymają także granty na zorganizowanie u siebie lekcji obywatelskiej.
 
Jednak konkursy to dopiero początek. Oficjalna – wielka inauguracja obchodów odbędzie się 28 marca podczas konferencji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej. Hasło przewodnie konferencji i całych obchodów brzmi #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość. – Będziemy przede wszystkim mówić o wyzwaniach, o przyszłości, o tym, jak zmienia się polityka spójności, co nas czeka i jaki jest plan Lubuskiego na przyszłość  - wyjaśniła marszałek Polak. Podsumowywać i planować będziemy także podczas 15 Pikników Europejskich. – Województwo lubuskie przeobraziło się przez te 15 lat w ogromnym stopniu dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej. Jest mnóstwo powodów, żebyśmy zamanifestowali swoją więź z ideą zjednoczonej Europy. Chcemy, aby te pozytywne zmiany były kontynuowane. Do tego wszystkiego potrzebna jest świadomość mieszkańców do jej budowania i temu mają służyć Pikniki Europejskie – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.
 
Zgłoszenia należy przesyłać do 15 kwietnia 2019 r. 
Wszelkie pytania można kierować na adres: info~@~rpo~.~lubuskie~.~pl
 
 
 
źródło: rpo.lubuskie.pl
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa