Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Debata "Człowiek Człowiekowi hejterem"

01-03-2019 | drukuj
Ilustracja do informacji: Debata "Człowiek Człowiekowi hejterem"
W czwartek 28 lutego br., w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Żaganiu odbyla się debata nawiązująca do zajwiska "hejtu". Spotkanie przygotowane przez licealistów spotkało się z dużym poparciem ze strony nauczycieli, a także Starostwa Powiatowego, które reprezentowała Wicestarosta Anna Michalczuk. W debacie udział wziął również Senator RP Waldemar Sługocki, psycholog Piotr Grolewski, a także Monika Brodka z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu. 
Debata, którą uczniowie zatytułowali "Człowiek Człowiekowi hejterem" była wynikiem ostatnich wydarzeń, które miały miejsce na arenie ogólnopolskiej, a mianowicie odnosiły się do tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zdaniem uczniów padł ofiarą "hejtu". 
Podczas spotkania uczniowie przyznali, że byli zarówno hejterami, jak i osobami, które były ofiarami hejtu. Wszyscy chętnie włączali się do dyskusji, która trzeba przyznać była bardzo dojrzała. "Hejt" kojarzy się uczniom z nieszanowaniem, agresją, brakiem akceptacji. Mają oni również świadomość, że "hejtowanie" prowadzi do samobójstw. 
 
- Jestem absolwentką tej szkoły i jest mi niezmiernie miło, że mogę tu być. Temat bardzo ważny i chciałabym Wam o czymś opowiedzieć. 28 stycznia odbyła się sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Był to dzień poświęcony ofiarom Holokaustu. Podczas tego spotkania głos zabrał Marian Turski, który przeżył Auchwitz i swoje życie poświęca propagowaniu praw człowieka. Ludzie pytali go co dla niego było najtrudniejsze. A on odpowiedział, że nie głód, nie zimno, ale upokorzenie. To, że przestaje się być człowiekiem. Takie przesłanie ode mnie, najważniejsza w życiu jest empatia i współczucie. Mam nadzieję, że po tej debacie zastanowimy się nad pewnymi rzeczami i uświadomimy sobie, żę najważniejsze jest człowieczeństwo - powiedziała Anna Michalczuk, wicestarosta. 
 
Uczniowie byli bardzo ciekawi, jak Senator RP Waldemar Sługocki, wieloletni samorządowiec, radzi sobie z hejtem, który w polityce jest nieunikniony. 
- Przede wszystkim bardzo dziękuję za zaproszenie. Tytuł waszej debaty odwołuje się do znanego wszystkim powiedzenia "Człowiek Czlowiekowi Wilkiem". Hejter jest znanym nam wilkiem. Cieszę się, że tak chętnie opowiadacie o swoich doświadczeniach i podziwiam waszą odwagę za przyznanie się do tego, że również hejtowaliście. Oczywiście ja w polityce spotykam się z hejtem. Moje osobiste doświadczenia nie są zbyt bogate, nie wiem z czego to wynika. Może z tego, że swoich rozmówców traktuję z szacunkiem. Myślę, że w polityce jest dużo hejtu, myślę również, że ś.p. Paweł Adamowicz również był jego ofiarą. To zjawisko jest przede wszystkim konsekwencją poglądów politycznych, mimo że zdecydowanie występuje u młodych ludzi - powiedział Waldemar Sługocki, senator. 
 
Uczniowie przyznali, że osoby atakowane są tymi słabszymi i nie potrafią się obronić. Ich zdaniem na hejt należy odpowiadać życzliwością i należy mówić o swoich problemach. To jest wstyd i nie należy się bać. Anna Michalczuk zachęciła przedstawicieli innych szkół do organizowania tego typu spotkań, ponieważ uczniowie wyraźnie tego potrzebują 
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnych

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa