Pozostałe aktualności

Wręczyliśmy Powiatowy Laur Kultury za 2022 r.

Podczas sobotniego Powiatowo- Gminnego Święta Plonów gospodarze Powiatu Żagańskiego wręczyli Powiatowy Laur Kultury za 2022 r.
Przewodnicząca Kapituły - Cecylia Brodzińska - pogratulowała wszystkim wyróżnionym i zapewniła, że wszystkie zgłoszone osoby zasługują na wielkie brawa, ponieważ każdy reprezentuje swoimi dokonaniami wysoki poziom popularyzacji kultury wśród lokalnej społeczności.
Tegoroczny Powiatowy Laur Kultury otrzymał PAN JAN MAZUR. Powiat Żagański wprost kocha obiektyw Pana Jana Mazura, który bez wątpienia zna wszystkie jego tajemnice. Pan Jan w swoją codzienną pasję wkłada ogrom pracy, dzięki której zyskujemy fotograficzny zapis niezwykle pięknej historii Powiatu Żagańskiego i całego regionu Lubuskiego. Uchwycenie wszystkich wyjątkowych chwil życia kulturalnego, samorządowego, społecznego, miejskiego i sielskiego. Można tu wymieniać w nieskończoność. Pan Jan jest i zawsze był i mamy nadzieję będzie nadal towarzyszyć nam, a jego zdjęcia będą towarzyszyć następnym pokoleniom poszukującym historii o swoim regionie.
 
 
 
Wyróżnienie I stopnia przyznane zostało w tym roku MIEJSKIEJ ORKIESTRZE DĘTEJ W IŁOWEJ, która w tym roku obchodzi swój jubileusz 75-lecia działalności. Jest to jedna z najstarszych orkiestr działających na terenie całego województwa lubuskiego. Przez te wszystkie lata brała czynny udział w uświetnianiu uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Aktualnie Orkiestra działa przy Bibliotece Kultury w Iłowej, prowadzi edukację muzyczną dla dzieci i młodzieży. Jej dźwięki i występy obejrzeć można podczas licznych festiwali i koncertów. W skład Orkiestry wchodzą muzycy z Gozdnicy, Iłowej, Żagania, Żar i Lubania. Uczniowie oraz absolwenci Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Miejska Orkiestra Dęta jest kulturalnym ambasadorem Gminy Iłowa i Powiatu Żagańskiego.
 
 
 
Wyróżnienie II stopnia przyznano Panu Mirosławowi Marciniakowi z Gozdnicy, który jest regionalistą i wydawcą książek o historii Gozdnicy, YT-berem oraz redaktorem witryny FB "Gozdnica- Miasto Ceramików". W latach 2021- 2022 Pan Marciniak realizował wraz z Domem Kultury w Gozdnicy dwa granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "ETNOPOLSKA" edycja 2021 pt." Ceramika nasze dziedzictwo" oraz edycja 2022 pt." Ludzie Ceramiki". Wyróżnienie w imieniu Pana Mirosława odebrał tata.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją