Pozostałe aktualności

Razem dla Regionu Lubuskiego

W poniedziałek (12.07) starosta Henryk Janowicz na zaproszenie Marszałek Elżbiety Anny Polak uczestniczył w konferencji prasowej Urzędu Marszałkowskiego, gdzie wspólnie z zarządem województwa, lubuskimi parlamentarzystami, przedsiębiorcami, a także samorządowcami podjęto wspólną walkę o większe środki dla Lubuskiego na perspektywę 2021-2027.
 
 
 
 
Na zaproszenie marszałek Elżbiety Anny Polak w spotkaniu udział wzięli:
  • Marcin Jabłoński – członek zarządu województwa lubuskiego
  • Stanisław Tomczyszyn - wicemarszałek województwa
  • poseł Anita Kucharska-Dziedzic
  • poseł Jerzy Materna
  • poseł Krystian Kamiński
  • Senatorowie: Wadim Tyszkiewicz i Władysław Komarnicki
  • Marek Cebula- Prezes Zrzeszania Gmin Lubuskich
  • Henryk Janowicz – Przewodniczący Konwentu Starostów Woj. Lubuskiego
  • Janusz Jasiński – prezes Organizacji pracodawców Ziemi Lubuskiej
  • Stanisław Owczarek – prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Spotkanie dotyczyło podziału alokacji na nową unijną perspektywę. Jak wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak, Województwo Lubuskie miało otrzymać 983 mln euro, ostatecznie region otrzymał 863 mln euro.
 
- Dopóki decyzja nie została ostatecznie podjęta będziemy się starać, aby te 120 mln euro, które utraciliśmy region lubuski otrzymał. Mamy plan, chcemy, żeby powstał zespół merytoryczny regionu lubuskiego, który będzie siłą dla zarządu województwa i będziemy wspólnie rozmawiać z rządem, z ministerstwem, będziemy zabiegać o środki do ostatniego gwizdka, na pewno nie odpuścimy – zapewniała marszałek. -  16 lipca zbierze się lubuski zespół parlamentarny. W dniach 29-30 lipca w Szczecinie odbędzie się konferencja na temat tej niesprawiedliwej alokacji – łączymy siły z Zachodniopomorskiem. 3 sierpnia w Senacie eksperci będą mogli przedstawić, dlaczego algorytm, który został wybrany do podziału środków europejskich uważamy za niesprawiedliwy. Poprosiliśmy profesorów Szlachtę i Zalewskiego o wykonanie takie ekspertyzy dla lubuskiego  - wyjaśniła Elżbieta Anna Polak. 
 
Samąrząd Województwa Lubuskiego wesprze zespół parlamentarny
 
 - Kwestia przyszłości Lubuskiego, kwestia rozwoju i naszej przyszłości to jest coś, co nas łączy ponad politycznymi podziałaniami i mam nadzieję, że podczas tego piątkowego spotkania będziemy mogli to pokazać, że kiedy mówimy o przyszłości regionu potrafimy się ponad podziałami dogadać. Nic o nas bez nas, nic o Lubskiem bez udziału lubuskiego – podkreślała Anita Kucharska- Dziedzic. 
 
- Dziś zależy nam na tym, żeby dowiedzieć się dlaczego Lubuskie zostało pozbawione tak wielkich pieniędzy, które łatwo przeliczyć na konkretne inwestycje. Chcemy się dowiedzieć, dlaczego województwo lubuskie traktowane jest gorzej od innych, dlaczego zastosowany algorytm jest taką tajemnicą. Będziemy walczyć w imieniu mieszkańców województwa lubuskiego. Województwo lubuskie jest ważne dla całego kraju i jego mieszkańcy zasługują na rozwój i inwestycje – mówił senator Wadim Tyszkiewicz.
 
Wsparcie płynie także od lubuskich samorządowców, których reprezentował starosta Henryk Janowicz, Przeowdniczący Konwentu Starostów Województwa Lubuskiego
 
 - Trzeba rozmawiać dla lepszego lubuskiego. Musimy patrzeć na to z perspektywy przyszłych lat. Będziemy rozmawiać ze stroną rządową, żeby dołożyć te środki, które gwarantują rozwój tego województwa – mówił Henryk Janowicz, Przewodniczący Konwentu Starostów Woj. Lubuskiego.
 
 - Samorząd to mieszkańcy, których reprezentują samorządowcy. Ale naszych mieszkańców reprezentują też parlamentarzyści. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu udało się ponad podziałami najpierw stworzyć to województwo, a następnie dogadywać się dla dobra mieszkańców. To dzisiejsze spotkanie pokazuje, że dialog jest możliwy pod warunkiem, że wszyscy usiądą do stołu i będą zabiegali o lepsze życie dla Lubuszan. Mam nadzieję, że otworzy ono drogę do dialogu wszystkich opcji politycznych, które jednym głosem będą mówić, że jest możliwe zwiększenie środków dla Lubuskiego, bo żadna decyzja administracyjna nie została wydana. Dla nas samorządowców ważne są jasne zasady, bo my jesteśmy gotowi do zabiegania o środki unijne – przekonywał Marek Cebula, prezes Zrzeszenia Gmin Lubuskich.
 
 
Samorząd województwa się nie poddaje w walce o fundusze. Więc wszystkie ręce na pokład. - Mimo decyzji, które zapadły i okoliczności w jakich się zaleźliśmy grono, które się dziś zebrało zdecydowało, aby jeszcze raz podjąć wysiłki zmierzające do wyjścia z tej trudnej sytuacji, aby zadbać o jak największe środki dla Lubsukiego. Wszyscy jesteśmy do tego gotowi do tej wspólnej walki- zakończył konferencję Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.
 
 
 
 
foto/źródło informacji - Marzena Toczek/ Lubuskie.pl
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją