Pozostałe aktualności

Seniorzy fundamentem społeczeństwa

Niezmiennie od wielu lat wrzesień to w Powiecie Żagańskim czas dla naszych wspaniałych seniorów. Za ich aktywność, wkład w życie kulturalne naszego regionu, za zaangażowanie, zarażanie pogodą ducha, uśmiech i pokazywanie, że życie ma sens, Nasi seniorzy zostali symbolicznie docenieni przez gospodarzy powiatu żagańskiego.
Starosta Henryk Janowicz, Wicestarosta Anna Michalczuk oraz Roman Śliwiński spotkali się z seniorami, aby wspólnie świętować Powiatowy Dzień Seniora. To był wspaniały czas na rozmowę, wymianę poglądów i pomysłów, których seniorom nie brakuje A wszystko to zorganizowała niezastąpiona p. Irena Karolewska, która z ramienia Starostwa Powiatowego opiekuje się Naszymi seniorami.
 
 
Powiatowa Rada Seniorów, która czynnie działa pod skrzydłami Starostwa Powiatowego, wskazała do wyróżnienia seniorów, którzy przez wiele lat pracowali na rzecz lokalnego społeczeństwa. Wyróżnieni zostali: Danuta Góral, Henryka Górska, Maria Garczyk, Janina Boczniewicz, Aurelia Fajger, Danuta Firka, Grażyna Jaworska, Halina Kiszka, Wanda Kukier, Lucyna Milej, Irena Pietraszkiewicz, Maria Rawska, Stanisława Szczepanik, Natalia Witkowska, Józef Brzeski, Andrzej Dobrzański, Julian Dyrkacz, Edmund Gancewski, Zbigniew Grab, Piotr Gubernator, Eugeniusz Jaworski, Hieronim Jurasik, Edward Kabała, Józef Płoskonka, Jan Rzepka.
 
Wszystkim seniorom serdecznie gratulujemy!
 
 
Powiatowy Dzień Seniora uświetniły występy młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Na powiatowej scenie zaprezentowali się: Piotr Najdek, uczeń klasy III PSM II stopnia zagrał na waltorni, Tymoteusz Otto, uczeń klasy VI PSM II stopnia zaprezentował wybrane utwory na puzonie, wystąpił również Mateusz Pelosa z utworami wykonanymi na trąbce.
 
 
 
 
 
Kilka słów o naszych seniorach....
 
Mjr Józef Płoskonka – służbę wojskową zakończył 3 lipca 1981r. w 1982 wstąpił do związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Żaganiu – jest jego aktywnym członkiem. Od 2004 do chwili obecnej pełni funkcję Wice Prezesa. Aktywnie uczestniczy  na rzecz popularyzacji chlubnych tradycji oręża polskiego wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. Za swoje zasługi odznaczony Złotym Krzyżem z Gwiazdą za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Żaganiu.
 
Por. w st. spoczynku PIOTR GUBERNATOR-weteran II wojny światowej. Walczył na szlaku bojowym od Sum  przez Warszawę. Wał Pomorski, Kołobrzeg, Odrę  aż pod Berlin. Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Organizator uroczystości kombatanckich i spotkań z młodzieżą. Inicjator upamiętnienia walki żołnierzy kresowych poprzez tablicę pamiątkową odsłoniętą w 2020 roku w kościele garnizonowym w Żaganiu.
 
Mjr Eugeniusz Jaworski - weteran II wojny światowej, członek Polskich Oddziałów Samoobrony na kresach Wschodnich. aktywny członek zarządu Związku Kombatantów RP i BWP. Autor opracowań historycznych o Kresach Wschodnich. Organizator spotkań z młodzieżą.
 
Płk. Julian Dyrkacz - wetern II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, Założyciel i  prezes elitarnego Klubu Weterana. Autor kroniki elitarnego Klubu Weterna. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
 
Edward Kabała-jeden z założycieli Koła nr 9 Związku Sybiraków w Żaganiu. Aktywny członek zarządu Koła Związku Sybiraków. Współtwórca postawienia pomników pamięci żagańskich Sybiraków- postawione zostały tablice pamiątkowe w żagańskich kościołach, pomnik na skwerze Sybiraka i krzyż Sybiraka na cmentarzu komunalnym.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją