Pozostałe aktualności

Laureatki VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w Służbie Historii”

  • 30-06-2023
Tegoroczne maturzystki z LO z Edukacją Policyjną z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu – Iwona Bodak, Wiktoria Stefańska i Nikola Świec znalazły się wśród 5 zespołów ze szkół mundurowych z całej Polski, najwyżej ocenionych przez komisję konkursową Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii”.
W tym roku szkolnym bohaterką pracy konkursowej, którą wybrały nasze uczennice była posterunkowa Alina Fabian, która wstąpiła do służby w Policji Państwowej w 1934 roku. Uczennice klasy policyjnej nad zadaniami konkursowymi pracowały od początku tego roku szkolnego. Najpierw zbierały informacje (opracowania, dokumenty, zdjęcia) o policjantce z XX-lecia międzywojennego, napisały jej biogram, stworzyły film o swojej bohaterce, znalazły i opisały miejsca pamięci dotyczące Aliny Fabian i przeprowadziły „żywą lekcję historii” dla rówieśników z LO w Żaganiu, aby przekazać zdobytą wiedzę o ciekawej służbie funkcjonariuszki Policji Państwowej.
 
W trakcie pracy nad zadaniami konkursowymi uczennice współpracowały z Muzeum Policji w Warszawie, Oddziałem IPN w Poznaniu, Komendą Główną Policji w Warszawie, Centralną Biblioteką Wojskową w Warszawie, Muzeum Historycznym w Legionowie i Biblioteką Miejską w Żychlinie.
Na potrzeby filmu uczennice wypożyczyły replikę munduru policyjnego sprzed II wojny światowej. A film nagrywały w pomieszczeniach Żagańskiego Pałacu Kultury.
 
Za pomoc w realizacji filmu dziękujemy sierż. sztab. Arkadiuszowi Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu i Pani Annie Mrowińskiej – Dyrektorce Żagańskiego Pałacu Kultury. Nagrodą dla naszych uczennic jest zagraniczna wyprawa edukacyjna. Opiekunem merytorycznym zespołu konkursowego była Sylwia Woroniec.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją