Pozostałe aktualności

Związek Powiatowo- Gminny Powiatu Żagańskiego

  • 12-10-2021
W Powiecie Żagańskim ruszyła reaktywacja Związku Powiatowo- Gminnego Powiatu Żagańskiego, który ma usprawnić funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego. Jest to zadanie, w którym oprócz Powiatu Żagańskiego, udział biorą również: Gmina Brzeźnica, Gmina Gozdnica o statusie miejskim, Gmina Iłowa, Gmina Małomice, Gmina Niegosławice, Gmina Szprotawa, Gmina Wymiarki, Gmina Żagań oraz Gmina Żagań o statusie miejskim.
W poniedziałek 11 października br., w Starostwie Powiatowym w Żaganiu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli wszystkich Gmin, podczas którego ponownie przedstawiono swoje uwagi, a także propozycje dotyczące transportu publicznego w Powiecie Żagańskim.
 
- Musimy sobie to wyraźnie powiedzieć, transport publiczny jest naszą piętą Achillesa. Ale cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy i chcemy z tym walczyć. Musimy zrobić wszystko, aby poprawić warunki przemieszczania się mieszkańców na terenie całego Powiatu Żagańskiego, ponieważ problem dotyczy nie tylko samego Żagania, ale wszystkich ościennych Gmin. Skargi mieszkańców dotyczą przede wszystkim braku połączeń, a co za tym idzie braku możliwości dojechania do szkoły, pracy czy lekarza. Musimy to zmienić – zaznacza starosta Henryk Janowicz.
 
Związek, o którym debatują gospodarze Gmin z terenu Powiatu Żagańskiego ma już swój Statut, czyli najważniejszy dokument potwierdzający jego istnienie. W tej chwili przez wszystkich uczestników Związku analizowane są potrzeby w zakresie kursów, możliwości finansowe, a także jak najlepsze rozwiązania w organizacji lokalnego transportu. W listopadzie odbędzie się Walne Zgromadzenie, podczas którego wybrany zostanie Zarząd Związku.
 
- Przed nami trudne wyzwanie, o którym rozmawiamy już od dawna. Jako jeden z przedstawicieli Związku obserwowaliśmy w ostatnim czasie jak podobne projekty funkcjonują w innych powiatach. Okazuje się, że jest to możliwe do zrealizowania, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że inne Gminy włączyły się i chcą poprawić jakość transportu na terenie naszego Powiatu – wyjaśnia Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.
 
O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją