Pozostałe aktualności

Spacer po parku, badanie glikemii i walka z cukrzycą!

  • 15-11-2021
14 listopada to w kalendarzu Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Żaganiu przygotowało spotkanie plenerowe, podczas którego na mieszkańców czekały badania profilaktyczne, konsultacje, a także aktywność fizyczna. Dopisała nie tylko pogoda, ale również gro zainteresowanych naszym wydarzeniem ! Wspólnie powalczyliśmy z cukrzycą i innymi dolegliwościami. 
Powiat Żagański od wielu lat stawia na profilaktykę, a mieszkańców zachęca do dbania o swoje zdrowie. Niedzielne spotkanie plenerowe było doskonałą okazją do aktywności fizycznej, badań, konsultacji i rozmów o zdrowiu. To kolejne tego typu działanie organizowane przez Starostwo Powiatowe. Tym razem skupiliśmy się na cukrzycy, która dokucza wielu osobom. Zadbaliśmy o ruch, który w przypadku tej choroby jest niezwykle ważny. 
 
 
Pani Romualda Kudła jako instruktor Nordic Walking rozgrzała naszych gości i zaprosiła do wspólnego marszu po Parku Książęcym. - Wysiłek i odpowiednia dieta to pierwszy krok w zapobieganiu chorobie. Gro chorób bierze się ze złego odżywiania. Niestety jemy za często i za dużo obciążając organizm, który nie daje sobie rady. Aktywność fizyczna jak najbardziej, czyli ruch co dwa dni , rewelacja! - podkreślała R. Kudła.
 
 
 
 
 
 
Anna Tracz, pielęgniarka diabetologiczna ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego zadbała o konsultacje z mieszkańcami, a także badania pomiaru cukru we krwi. - Wysiłek fizyczny jest ważny w procesie zapobiegania, a także leczenia cukrzycy. Faktem jest, że cukrzyca nie boli, dlatego wiele osób choruje na nią i o tym nie wie, dlatego tak ważne są akcje profilaktyczne skierowane do mieszkańców - mówiła A. Tracz.
 
 
 
W spotkaniu, które z ramienia Starosta Powiatowego zorganizowała p. Irena Karolewska, udział wziął również starosta Henryk Janowicz, który sam prowadzi zdrowy tryb życia i do takiego zachęca mieszkańców powiatu. - To nie tylko spacer, spacer z kijkami i uśmiech. Ważne jest zbiorowe działanie. Pokazywać innym, dawać przykład i co najważniejsze badać się. Dlatego organizujemy tego typu spotkania otwarte dla mieszkańców, podczas których mamy nie tylko atrakcje, ale również profilaktykę. Cieszę się, że mamy tylu zainteresowanych, bo należy badać się, zapobiegać, a w ostateczności leczyć. Ktoś kiedyś powiedział, że uśmiech to zdrowie, a uśmiech i ruch to podwójne zdrowie. A uśmiech, ruch i profilaktyka to zapobieganie różnym chorobom - mówi starosta Henryk Janowicz.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją