Pozostałe aktualności

Doposażamy żagański szpital

  • 16-12-2021
Przy finansowym wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego, do Żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskiego trafił właśnie nowy sprzęt, który zdecydowanie podwyższy standard diagnostyki pacjentów w lecznicy. Starosta Henryk Janowicz oraz Sekretarz Iwona Hryniewiecka spotkali się z personelem Oddziału Pulmonologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych, a także z kierownictwem placówki, aby zobaczyć krótką prezentację sprzętu i porozmawiać o dalszych potrzebach szpitala. 
W środę 15 grudnia br., w żagańskim szpitalu odbyło się przekazanie nowego sprzętu, a także jego krótka prezentacja. Na Odziale Pulmonologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych, gdzie sprzęt będzie służył pacjentom, spotkali się płk lek. med. Artur Lipczyński, Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią, Starosta Henryk Janowicz, Sekretarz Iwona Hryniewiecka, kierownik oddziału lek. Damian Hyla, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc i specjalista medycyny lotniczej, Pielęgniarka Oddziałowa Irena Zygmanowska, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz Jacek Wąsik, Kierownik ds. filii w Żaganiu. 
 
Nowoczesny sprzęt 
Personel medyczny Oddziału Pulmonologii przyznaje, że przekazany sprzęt jest niezwykle ważny w codziennej diagnostyce pacjentów. - To nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli profesjonalnie zbadać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i osoby starsze, które w wielu przypadkach nie są wstanie wykonać poleceń lekarza - opowiada lek. Damian Hyla. 
Na Oddziale Pulmonologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych pojawił się już nowy bronchoskop terapeutyczny oraz przenośny bronchoskop zasilany baterią/akumulatorem. Oba urządzenia będą służyć do badań endoskopowych dróg oddechowych. W tej chwili zespół pracujący na oddziale odbywa szkolenie z obsługi zakupionego sprzętu.
 
Również na Oddział Pulmonologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych trafił oscylometr impulsowy, dzięki któremu możliwa będzie nieinwazyjna metoda oceny czynności układu oddechowego. - Jest to jedyny tego typu oscylometr w Województwie Lubuskim - mówi lek. Damian Hyla. 
Pacjenci na oddziale mogą skorzystać z nowego wózka bariatrycznego, a personel z mobilnego przenośnego aparatu USG, dzięki któremu będzie można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Lekarze mają równiez do dyspozycji urządzenia do kompresji mostka Colpulus, dzięki któremy możliwa jest reanimacja pacjenta. Szpital w Żaganiu zasilony został również w nowy  aparat EKG.  
 
- Inwestowanie w nowy sprzęt jest niezwykle ważne i cieszę się, że dzięki współpracy z samorządem powiatu, filia w Żaganiu rozwija się, a pacjenci mogą być w pełni zdiagnozowani. Muszę jednak zaznaczyć, że niezwykle ważnym elementem jest fakt, że nowy sprzęt, który się tu pojawia, jest w profejsonalny sposób obsługiwany przez kadrę. To jest niezwykle istotne, że sprzęt nie leży tylko działa, pracuje i pomaga pacjentom - zaznacza  płk lek. med. Artur Lipczyński, Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią. 
 
- Bardzo się ciesze, że mogliśmy wesprzeć szpital w Żaganiu i kupić nowy sprzęt. Wsłuchujemy się w potrzeby placówki, dbamy o zdrowie naszych mieszkańców i w miarę możliwości finansowych będzie inwestować w nowy sprzęt i rozwój placówki - zapewnia starosta Henryk Janowicz. - Prezentacja nowego sprzętu bardzo mnie zaskoczyła, nie spodziewałem się, że wiele badań można wykonać w sposób mniej bolesny, nieinwazyjny, dokładniejszy - dodaje. 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją