Pozostałe aktualności

Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

  • 20-12-2021
Bezpiecznie, nowocześnie i w pełnym skupieniu - tak będą wyglądać lekcje na wirtualnej strzelnicy, która powstała w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnkształcących. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły, a sprawy finansowe przjęło Ministerstwo Obrony Narodowej, które w 80% dofinansowało stworzenie strzelnicy oraz Starostwo Powiatowe, które przekazało 20% dofinansowania. Strzelnicę jako pierwsi wypróbowali starosta Henryk Janowicz, wicestarosta Anna Michalczuk, członkowie zarządu: Roman Śliwiński oraz Mariusz Krugły, a także dyrektor szkoły Anna Król. 
 
 
Symboliczne otwarcie strzelnicy w żagańskim 59 miało miejsce w piątek 17 grudnia br. To początek nowoczesnej edukacji klas mundurowych. Strzelnica składa się z komputera sterującego, projektora o wysokiej rozdzielczości, ekranu o wymiarach roboczych 6m x 3m, czterech stanowisk strzeleckich, każde z nich wyposażone jest w replikę karabinu M4 i pistoletu Glock 19 zasilanych sprężonym powietrzem.
 
 

 
- Broń spełnia wszystkie atuty broni bojowej - praca zamka, odrzut przy wystrzale oraz wagę, każda z replik posiada zamocowane urządzenie, które podczas strzału generuje wiązkę laseru  odzwierciedlając trajektorię lotu pocisku, następnie system odczytuje trafienie i zapisuje je w komputerze i wyświetla na ekranie monitoru - opowiada Łukasz Cichanowicz, nauczyciel wychowania fizycznego i szkolenia wojskowego, który przy współpracy z Magdaleną Pytel główną księgową, Krzysztofem Sieńko i Pawłem Malinowskim był pomysłodawcą i koordynatorem powstania wirtualnej strzelnicy w szkole. Ogromne wsparcie i aprobatę okazała również Anna Król, dyrektor placówki, która otrzymała akcpetację ze strony starosty Henryka Janowicza.
 
 
 
 
Strzelnica powstała w ramach programu MON " Strzelnica w Powiecie", jej stworzenie to koszt 165 000 zł. - Nasza  "Wirtualna Strzelnica" jest jedną z najnowocześniejszych tego typu strzelnic w Polsce, posiada 860 scenariuszy strzelań statycznych i dynamicznych. Uczniowie będą mogli się szkolić w strzelectwie sportowym i taktycznym, nabywać nowe umiejętności. To dla mnie ważne przede wszystkim z punktu bezpieczeństwa. Do tej pory uczniowie bazowali na otwartej przestrzeni. Teraz nauka połączy się mam nadzieję z przyjemnością. Nasi nauczyciele są zaangażowani, więc uczniowie wyniosą wiele z tych lekcji na nowe strzelnicy. Zresztą już nie mogą się doczekać kiedy tu wejdą - mówi Anna Król, dyrektor. 
 
 
 
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu od 12 lat prowadzi klasy mundurowe wspierane przez MON. Przez ostatnie trzy lata placówka pozyskała dofinansowanie w wysokości ok pół miliona złotych na rozwój i edukację uczniów. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją