Pozostałe aktualności

Ferie w ZSTiL w Żaganiu

W okresie ferii zimowych w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu uczniowie zdobywali nowe wiadomości i umiejętności z mechatroniki i mechaniki.
 
 
 
W powiecie żagańskim realizowany jest projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Osi Priorytetowej 8. Nowoczesna Edukacja, Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego; Poddziałania 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego.
 
Projekt jest realizowany przez Powiat Żagański jako lidera. Jego celem jest poprawa jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim poprzez podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji uczniów i nauczycieli szkół zawodowych. W ZSTiL w Żaganiu realizowane były już kursy dla uczniów: operatora wózków widłowych, kurs spawacza, kurs prawa jazdy, kurs uprawnień energetycznych do 1 KV, kurs projektowania stron internetowych i grafiki komputerowej.
 
- W czasie ferii zimowych 6 osobowe grupy z klas technik mechatronik i technik mechanik pracowaly w zakresie sterowników PLC, układów mechatronicznych i obrabiarek sterowanych numerycznie. Nasi uczniowie maja możliwości uzyskania dodatkowych kwalifikacji, które będą potrzebne podczas egzaminów i pracy zawodowej. Wartością dodaną jest kontakt z trenerami zewnętrznymi, którzy wprowadzają nowa jakość kształcenia, pokazują nowe rozwiązania realizowane w przemyśle - mówi dyrektor Zbigniew Stebelski.
 
fot. Gazeta Regionalna

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa wyznaczonych do oddania w najem na czas nieoznaczony na rzecz dotychczasowego najemcy - Obręb Gryżyce gm. Żagań

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI SKARBU PAŃSTWAWY
ZNACZONYCH DO ODDANIA W NAJEM
na czas nieoznaczony na rzecz dotychczasowego najemcy
Obręb Gryżyce gm. Żagań
Nieruchomość Opis nieruchomości
 
Księga wieczysta
Wysokość stawki czynszu i termin płatności
 
Informacje dodatkowe
Lokal nr 1 – składający się z pokoju, kuchni, WC i przedpokoju o pow. 35,02 m2 oraz pomieszczenia przynależnego tj. piwnicy o pow. 2,42 m2 usytuowany na pierwszej kondygnacji w budynku nr 4 położonym w obrębie Gryżyce gm. Żagań na działce oznaczonej nr 9/3 o pow. 0,0958 ha z udziałem wynoszącym 3744/22746 w części wspólnej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa.
Lokal o przeznaczeniu mieszkalnym usytuowanym w bloku trzy lokalowym nr 4, posiadającym 2 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną (częściowe podpiwniczenie) w zabudowie wolnostojącej.
Przeznaczenie: brak MPZP, obowiązuje SUiKZP Gminy Żagań uchwalone uchwałą Rady Gminy Żagań nr XIX/117/2000 z dnia 08.09.2000 r. zmienione uchwałą Rady Gminy Żagań nr X/49/2015 z dnia 18.09.2015 r. Obszar ten oznaczony jest jako strefa osadnictwa wiejskiego. Lokal posiada zaświadczenie nr ROSiB-B.705.66.2019 o samodzielności lokalu jako mieszkalnego.
ZG1G/00061351/8, brak założonej księgi wieczystej dla lokalu
Stawka czynszu i warunki najmu zostaną ustalone w zawartej umowie o najem lokalu według zasad określonych w Zarządzeniu Wójta Gminy Żagań obowiązujących na terenie Gminy Żagań.
Podstawowa stawka czynszu zgodnie z powyższym zarządzeniem ustalona została na kwotę 90,94 zł, a ustalony miesięczny czynsz płatny będzie do 10 – dnia każdego miesiąca z góry na wskazane konto bankowe.
Jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna wynajmującemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, wynajmujący może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.
Wynajmujący zastrzega sobie prawo rozwiązania umowy za 3 miesięczny okresem wypowiedzenia w przypadku zamiaru sprzedaży nieruchomości po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu.
Wykaz wywiesza się na okres 21 dni.
Wykaz wywieszono: dnia:  18.01.2021 r.
Wykaz zdjęto:             dnia .................................
Wykaz sporządziła:     Izabela Żywiecka
 

Zgłoś bohaterów społecznego zaangażowania. Ruszył nabór wniosków w konkursie o tytuł "Dobroczyńca Roku"

W Polsce jest wiele firm, które samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują wartościowe projekty społeczne, angażując się przy tym całym sercem. Warto, aby dowiedziała się o nich cała Polska. Od 11 stycznia 2021 roku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać firmy i fundacje korporacyjne do XXIV edycji Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Kapituła nagrodzi w tym roku również firmy zaangażowane w przeciwdziałanie skutkom pandemii. Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, mogą zgłaszać się firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne. Wnioski można składać od 11 stycznia do 8 lutego na stronie dobroczyncaroku.pl. Hasło tegorocznej edycji to Bohaterowie społecznego zaangażowania!
 
Każdy projekt firmy, który jest skutecznym pomysłem na czynienie dobra, mądrym wsparciem lub angażuje pracowników w wolontariat, ma szansę zostać nagrodzony przez Kapitułę. Na statuetkę mają szansę małe, średnie i duże firmy, realnie zaangażowane w projekty społeczne, począwszy od wspierania lokalnych inicjatyw, poprzez prowadzenie wolontariatu pracowniczego, działania na rzecz środowiska naturalnego, aż po finansowania dużych przedsięwzięć dobroczynnych.
 
W kategoriach Rozwój lokalny, Edukacja, Ekologia, Sport, Zdrowie, Pomoc społeczna mogą być zgłaszane przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy, działające na terenie Polski. Zgłoszenia mogą być przesłane wyłącznie przez organizacje pozarządowe.
 
Wystarczy przeczytać regulamin i wypełnić elektroniczny wniosek zgłoszeniowy na stronie wniosek.dobroczyncaroku.pl Każde zgłoszenie zostanie ocenione przez ekspertów. To oni wskażą najlepsze zgłoszenia, a spośród nich Kapituła Konkursu wybierze laureatów. 
 
„Walka z Covid19” czyli bohaterowie społecznego zaangażowania 
 
Do kategorii specjalnej „Walka ze skutkami pandemii Covid-19”, firmy, koalicje firm i fundacje korporacyjne mogą zgłaszać się same. W ciągu ostatniego roku powstało w firmach wiele programów, akcji i inicjatyw – od pomocy finansowej dla szpitali, poprzez sieci wzajemnej pomocy, po platformy ułatwiające dzielenie się wiedzą i kompetencjami. Dlatego Kapituła Konkursu po raz drugi nagrodzi zgłoszone inicjatywy w kategorii specjalnej. W zeszłym roku nagrody za działania w czasie pandemii otrzymały m.in. akcje „#Niezwalniajmy”, „Wzywamy posiłki”, „Eksperci pomagają” czy „Biznes szpitalom”.
 
Wydawałoby się, że w sytuacji kryzysowej, wywołanej epidemią, pomaganie innym nie będzie priorytetem dla przedsiębiorstw i menadżerów. Okazuje się̨ jednak, że firmy zareagowały bardzo szybko i w swojej pomocy były świetnie zorganizowane i bardzo hojne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstało wiele programów, akcji i inicjatyw – od pomocy finansowej dla szpitali, poprzez sieci wzajemnej pomocy, wielkie koalicje aż po platformy ułatwiające dzielenie się wiedzą i kompetencjami. Tym samym firmy zaprezentowały sprawdzone i niebanalne pomysły na czas tak trudnych wyzwań i ujawniło się głębokie powiązanie firm i społeczeństwa – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.Wnioski konkursowe można pobrać i składać na stronie: dobroczyncaroku.pl Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundatorem Konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
 
Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma EY.
 
Partnerami dwudziestej czwartej edycji Konkursu są Konfederacja „Lewiatan”, Business Centre Club, Global Compact Network Poland, Pracodawcy RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Forum Darczyńców. Partnerzy branżowi: portal organizacji pozarządowych ngo.pl, publicrelations.pl, nowymarketing.pl, egospodarka.pl, marketingnews.pl, odpowiedzialnybiznes.pl, poradnikprzedsiębiorcy.pl, hrnaobcasach.pl, hrpolska.pl, CR navigator.
 
Kontakt:
Katarzyna Kunert – PR i media społecznościowek.
tel. 795484462
 
Emilia Dmochowska - koordynatorka Konkursu

Fundusz Regionalny dla organizacji pozarządowych

Startuje Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, w ramach którego organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację swoich działań prowadzonych na terenie całej Polski w czterech obszarach tematycznych.
 
  1. ochrona praw człowieka;
  2. działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu;
  3. budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym;
  4. wsparcie rozwoju sektora społecznego.
Nabór w ramach pierwszego konkursu planowany jest od 17 marca 2021 roku.
 
 
Zapraszamy wszystkie organizacje i osoby zainteresowane Programem i pozyskaniem nowych środków na realizację swoich działań na bezpłatną konferencję online otwierającą Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, która odbędzie się w piątek, 5 lutego 2021 r.
 
 
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.

Lista koordynatorów ds. szczepień w powiecie żagańskim

Przedstawiamy listę koordynatorów z terenu powiatu żagańskiego, którzy zajmować się będą organizacją transportu w przypadku braku możliwości samodzielnego dojazdu seniora na szczepienie. Samorządy zobowiązane są zapewnić transport osobom:
 
- posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami oraz
- mających trudności z dostępem do punktu szczepień.
 
POWIAT ŻAGAŃSKI
Nazwa gminy
Nr telefonu informacyjnego
Proszę nie zapomnieć o uwzględnieniu numeru kierunkowego
Godziny, w których telefon jest czynny
Gmina Szprotawa
68 376 07 66 / 605 047 412 – Janusz Dyba
 
68 376 05 87 – Marta Wojtkowiak
Poniedziałek- 8.00-16.00
Wtorek-piątek – 7.00-15.00
 
Poniedziałek- 8.00-16.00
Wtorek-piątek – 7.00-15.00
Gmina wiejska Żagań 514 809 053
Poniedziałek 7-16
Wtorek          7-15
Środa             7-15
Czwartek       7-15
Piątek           7-14
Gmina  Wymiarki
 
068/360-40-45 w. 19  7 .00 – 15.00
Gmina Małomice
 
 
Paweł Gaf  - tel.531 555 406 7 .00- 15.00
Gmina Iłowa
 
 
Magdalena Muzika- tel. 68 368 14 16 7.30-15.00
Gmina Żagań o statusie miejskim
Dorota Paluch
68 477 1005
797 692 682
Poniedziałek,  środa,  czwartek
7.30-15.30
Wtorek
7.30 – 17.00
Piątek
7.30 – 14.00
Gmina Gozdnica
 
 
Monika Powalewska              tel. 68 360 10 30 8-15
Gmina Niegosławice
Justyna Golonka
Tel. 68378 11 58
        68 378 11 61
8.00-15.00
Gmina Brzeżnica
 
Tel.68 368 16 15 7.00-15.00
Starostwo Powiatowe w Żaganiu
Iwona Hryniewiecka
Tel. 607 899 578
Janina Matkowska
Tel. 608 207 572
7.00-15.00

Rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19

Od piątku (15.01) rozpocznie się rejestracja osób z grupy 80+ które będą chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Od kolejnego piątku (22.01) rozpocznie się rejestracja osób z grupy 70+. Wszyscy seniorzy szczepienia rozpoczną od 25 stycznia, ale najpierw muszą wykazać taką chęć poprzez rejestracje do specjalnego systemu.
 
 
 
 
 
Będą trzy możliwości zarejestrowania się na szczepienie:
  • Pod numerem infolinii 989
  • Za pomocą portalu pacjent.gov.pl
  • Pod bezpośrednim numerem POZ, która zgłosiła się do programu szczepień - UWAGA! Tylko dla pacjentów należących do przychodni, które uczestniczą w ogólnopolskim programie szczepień 
W Żaganiu trzy placówki zgłosiły gotowość szczepień w ramach ogólnopolskiego programu:
  • NZOZ MEDICUS Pierkoś i Partnerzy
  • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Kowalska-Bodnar
  • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego HIPOKRATES
Pozostałe punkty w Powiecie Żagańskim:
  • NZOZ "TAD-MED" Podstawowa Opieka Zdrowotna w Wymiarkach
  • Praktyka Lekarska " SALUS " Wioletta Falandysz-Kuprewicz w Iłowej
  • ZDROWIE ELŻBIETA GLINIAK w Iłowej
  • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego " EMPATIA " M. Żyta, A. Żyta - Chwastyk w Brzeźnicy
  • NOWY SZPITAL W SZPROTAWIE
  • Filia NZOZ "MEDICUS" Pierkoś i Partnerzy Spółka Partnerska w Gozdnicy
  • Elżbieta Łazarów-Janiak NZOZ "ELVITA" Praktyka Lekarza Rodzinnego w Przecławiu
  • Prywatna Praktyka Lekarza Rodzinnego Lucyna Wejknis w Szprotawie
  • Praktyka Lekarza Rodzinnego Edward Esmund w Małomicach
  • Praktyka Lekarza Rodzinnego Monika Kieża w Małomicach
Więcej informacji o systemie rejestracji:
 

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej na rzecz właściciela nieruchomości przyległej oznaczonej nr działki 72/24

WYKAZ NIERUCHOMOŚCI SKARBU PAŃSTWA
PRZEZNACZONYCH DO SPRZEDAŻY
w drodze bezprzetargowej na rzecz właściciela nieruchomości przyległej oznaczonej nr działki 72/24  
 
1. Jednostka ewidencyjna 081009_2 Żagań – obszar wiejski, obręb Rudawica, nieruchomość gruntowa niezabudowana oznaczona ewidencyjnie działką nr 72/36 o pow. 0,2078 ha, stanowiąca w całości użytek RV. Dojazd do działki drogą gruntową nieutwardzoną. Kształt nieregularny, wielokąt. Działka częściowo ogrodzona, częściowo pokryta trawą, częściowo betonem, porośnięta nielicznymi drzewami nie stanowiącymi wartości użytkowej. Na działce znajdują się pozostałości silosów rolniczych oraz gruzowisko materiałów budowlanych, gruzu i innych odpadów. W sąsiedztwie zabudowa zagrodowa i pola uprawne.
Nieruchomość znajduje się na terenie, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żagań uchwalonej uchwałą przez Radę Gminy Żagań w dniu 17 czerwca 2020 uchwała nr XIX/141/2020, przedmiotowy teren  znajduje się na terenach zorganizowanej działalności inwestycyjnej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej.
 
KW –  KW ZG1G/00044312/8
- wartość rynkowa nieruchomości określona przez  rzeczoznawcę majątkowego wynosi:           26 250,00 zł
Wycena: 540,00 zł
Podział: 922,50 zł
 
Termin do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami  upływa po 6 tygodniach licząc od dnia wywieszenia wykazu. Osoby w/w korzystają z prawa pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną w/w wykazie.
 
Wykaz wywieszono: dnia 08.01.2021 r.
Wykaz zdjęto   : dnia .....................
Wykaz sporządziła  : Anna Kudyba
 
czytaj dalej

Koronawirus - niezbędne informacje!

Zapoznaj się z przedstawianymi materiałami, zachowaj wskazane środki ostrożności oraz zastosuj się do prezentowanych zaleceń.
 

Załączniki

Powrót do pracy. Projekt dla osób bezrobotnych, a także rodziców

W związku z pozyskaniem dofinansowania w ramach środków Unii Europejskiej, Językowa ,,Chatka Puchatka” Monika Dominiak oraz Fundacja ,,Przedsiębiorczość”, zapraszają do udziału w projekcie nr RPLB.06.04.00-08-0015/20-00 pt: Żłobek w Żaganiu szansą na powrót na rynek pracy rodziców dzieci do 3 roku życia Regionalnego Programu Operacyjnego- Lubuskie 2020,Działanie 6.4. Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3.
 
Pozyskanie dofinansowania pozwala na utworzenie dodatkowych 10 miejsc w żłobku dla 10 kobiet z miasta i gminy wiejskiej Żagań, które powrócą na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/ wychowaniem dziecka. Dzięki projektowi dla 10 kobiet zostanie zorganizowana opieka i sfinansowane koszty opieki nad dziećmi do lat 3 w nowym oddziale żłobka Językowa ,,Chatka Puchatka” Monika Dominiak przez okres 22 miesięcy.
 
Do udziału w projekcie zapraszamy kobiety z miasta i gminy wiejskiej Żagań, sprawujące opiekę nad dzieckiem do 3 roku życia, które chcą skorzystać ze wsparcia polegającego na objęciu opieką dziecka w żłobku i zobowiążą się do powrotu na rynek pracy do 4 tygodni od zakończenia udziału w projekcie.
 
Osoby o których mowa, muszą spełnić co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
  • osoby bezrobotne lub osoby bierne zawodowo, pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3, w tym osoby które przerwały karierę zawodową ze względu na urodzenie dziecka lub przebywające na urlopie wychowawczym w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (5 K)
  • osoby pracujące, sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 (osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim uznawane są za pracujące). Dodatkowo osoby przebywające na urlopie wychowawczym, które jednocześnie pracują (nawet w niepełnym wymiarze czasu) również uznawane są za pracujące (5K)
Rekrutacja do projektu będzie trwała od 02.11.2020r. do 30.11.2020r. 
 
Dokumenty rekrutacyjne, należy składać zgodnie z zapisami w regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
 
Dokumenty dostępne są do pobrania w Biurze Projektu, Czerwonego Krzyża 25B, 68-200 Żary w Żłobku w Żaganiu przy ul. Skarbowej 9, 68-100 oraz na stronie internetowej www.chatkapuchatka.info, www.fundacja.zary.pl
 
Zgłoszenia rekrutacyjne przyjmowane są w godz. od 07.00 – 15.00 od 02.11.2020 do 30.11.2020r. w biurze Projektu przy ul. Czerwonego Krzyża 25 B, 68-200 Żary, lub w Żłobku w Żaganiu przy ul. Skarbowej 9, 68-100, można również komplet dokumentów wysłać mailowo na adres: condchatkapuchatkazagan@wp.pl
 
Więcej informacji
 
Biuro Projektu:
Językowa Chatka Puchatka Monika Dominiak
ul. Czerwonego Krzyża 25B, 68-200 Żary
www.chatkapuchatka.info
tel. 536 929 551
 
Partner Projektu:
Fundacja Przedsiębiorczość
ul. Mieszka I 13, 68-200 Żary
www.fundacja.zary.pl
tel. 533 322 618
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2014-2020 Działanie 6.4. Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3
 
Baner z informacjami o rekrutacji.

Ogrom pasji i taneczne sukcesy

Starosta Henryk Janowicz zaprosił na spotkanie podopieczne Artura Niezgody. Dziewczęta, które rozwijają swój talent taneczny, reprezentują Powiat Żagański na wielu prestiżowych zawodach zdobywając ogromne sukcesy. Chcąc docenić podejmowane przez nie wyzwania, starosta Henryk Janowicz oraz wicestarosta Anna Michalczuk, nagrodzili tancerki powiatowymi gadżetami. Dziewczęta pochawaliły się zdobytymi pucharami i dyplomami na Mistrzostwach Krajowych IDO.
 
- Pan Artur Niezgoda, który trenuje z dziećmi i młodzieżą z powiatu żagańskiego, podjął się nie lada wyzwania. Praca, którą wykonuje przynosi znakomite efekty. Jego podopieczni stają na podium, osiągają coraz to lepsze wyniki, ale co najważniejsze rozwijają swoje umiejętności. Trenują, rywalizują i mają pasje. Takie działania zawsze będziemy wspierać i doceniać - mówi starosta Henryk Janowicz.
 
Upominkami wyróżnione zostały Maja i Julia Żołyńskie, Aleksandra Franczyk oraz Klaudia Pawlicka. Towarzyszył im niezwykle dumny trener Artur Niezgoda.
 
- Cieszy nas fakt, że mimo tego co dzieje się dookoła, Pan Artur Niezgoda, potrafi znaleźć bezpieczny sposób na dalszy rozwój dzieci i młodzieży z naszego powiatu. Mimo przerwy, dziewczęta wróciły na treningi i walczą w zawodach reprezentując nasz region. Niezwykłe talenty, zapał i kawał dobrej roboty. Gratulujemy - mówi wicestarosta Anna Michalczuk.